U textilních výrobků se můžete setkat s označením tkanina nebo pletenina (úplet). Rozdíl mezi těmito dvěma textilními materiály je především ve způsobu výroby.

Typy úpletů

Textilní materiály se dají vyrábět několika možnými způsoby. Tkanina je vyráběna na tkalcovském stavu provazováním křížením osnovy a útku. Úplet je výsledkem proplétání jedné nebo několika soustav nití. Úplet poznáte velice snadno podle toho, že na povrchu tvoří očka.

·        Úplety se rozdělují do dvou základních skupin.

1)     Úplet zátažný, který je vyroben z příčné soustavy nití.

2)     Úplet osnovní, který vzniká díky podélné soustavy nití.

Rozdílné je také následné využití těchto textilií na výrobu oblečení nebo jiných textilních výrobků. Zátažné pleteniny dále zpracují na plyš (sportovní a kojenecké oblečení) fleece (mikiny a zimní oděvy) piké (oblíbené polokošile). Osnovní pleteniny se využívají na výrobu pletené krajkoviny, trikotu, atlasové látky nebo filetové pleteniny. Úplety vynikají zejména jednou vlastností, kterou je vysoká pružnost. Další vítanou vlastností je nemačkavost.

Mnoho možností využití

Nejvíce se využívají dva druhy úpletů. Jednolícní úplet – poznávacím znamením je hladká lícní strana a na rubu vroubkovaná očka. Tento úplet se používá na výrobu triček, legín, kraťasů i šatů. Oboulícní úplet – charakteristické pro něj je zejména to, že lícová i rubová strana jsou v podstatě totožné a střídají je na nich lícní i rubní sloupky. Jestliže látku volně ložíme, pak vidíme jen lícní očka. Při roztažení je objeví rubní očka. Tento druh textilie nachází uplatnění při výrobě teplejších triček s dlouhým rukávem, roláků nebo kardiganů.

§  K dalším druhům úpletů se řadí

-         patent, žebro, rib, finerib, náplet – i tento materiál je oboulícní a své využití proto nachází při zakončení rukávů nebo lemů u mikin. Používá se i na výrobu čepic nebo nákrčníků.

-         výplněk (teplákovka) – tato textilie je tvořena nití základní a výplňkovou. Vyrábí se buď s nepočesanou nebo počesanou rubovou stranou, s příměsí lycry anebo s příměsí polyesteru. Tento materiál je vhodný k výrobě tepláků nebo mikin.

 

Komentáře (0)

Napište první komentář