Kdo si myslí, že praní a žehlení není žádná věda, tak ten se mýlí. Změny, které mohou na textilu vzniknou nesprávným zacházením, bývají totiž nevratné.

Praní a žehlení není tak jednoduché, jak se zdá.

Každá textilní věc, kterou si koupíte v obchodě, má většinou od výrobce návod, jak ji prát nebo žehlit. S těmi cedulkami ale bývá někdy trochu problém. Pokud jsou přímo ve styku s naším tělem, dokáží být pěkně nepříjemné. A tak přicházejí na řadu nůžky a koš.

Jenže, co ve chvíli, kdy je potřeba údržba? Pokud poznáte, ze kterého materiálu jednotlivé kousky Vašeho oblečení jsou, pak se nic neděje.

Ošetřování textilu, který je vyroben pouze z bavlny nebo i s příměsí, nemusí představovat žádný problém, pokud víte, jak na to. Bavlněné věci snesou teploty i na devadesát stupňů. Ty barevné by ale neměly být prané na tak vysokou teplotu vždy, protože by začaly blednout. 

Nevýhodou bavlněného oblečení je jeho mačkavost. Proto hned po vyprání pověste a narovnejte sklady. Jinak se při žehlení pěkně nazlobíte.

Syntetické příměsi mají jiné požadavky

Jestliže je k bavlně přidán syntetický materiál (např. elastan), pak je dobré teplotu žehličky snížit. Ideální je obrátit vše naruby, a tak tyto věci i žehlit. Sice si tím trochu přiděláte práci, ale Vaše oblečení déle vydrží pěkné. Tak trochu nevděčným materiálem je denim, který se používá většinou na kalhoty. Ať je budete prát sebešetrněji, po čase se stejně vytáhnou nejméně o jedno číslo.

Jedna rada by tu ale přeci jen bylaprát se stejně barevným prádlem. Jestliže si pořídíte tolik oblíbená bavlněná trička a tílka s příměsí elastanu nebo syntetiky, pak máte jistotu, že budou nejen příjemná pro Vaše tělo, ale také dokonale sednou. Elastan dodá potřebnou pružnost. Praní se doporučuje pouze na čtyřicet stupňů. Většinou se textil s příměsí elastanu nemusí ani žehlit.

Jestliže máte na žehlicím prkně (či stole) látku s vyšším obsahem umělých vláken, pak je nutné zkusit žehličku nejprve z rubové strany. Platí to zejména u polyesteru a polyamidu.

Komentáře (0)

Napište první komentář